Végre igazán tavaszias az idő, lassan, de biztosan kúszunk a nyár felé, ami a legtöbb ember számára szívderítő, annak viszont, akinek az életét anorexia nehezíti meg, igazi rémálom. Mit él át ilyenkor az, aki evészavarral küzd, és hogyan ismerheti fel a környezete, hogy súlyos problémáról van szó? Most ezt a témát szeretnénk fókuszba helyezni.
Az anorexia nervosa talán a leggyakrabban előforduló evészavar, melynek legfőbb mozgatórugója az elhízástól való félelem. Ez olykor egy egyszerű fogyókúrával veszi kezdetét, sokszor a családtagok, barátok nyomására vagy a média káros hatásainak következményeként. Ám ha a fogyókúra életmóddá válik és egyre több ételcsoport kerül tiltólistára, a testsúly drasztikusan csökkenni kezd, a „súlyfóbia” viszont nem szűnik meg.
Gyakran előfordul 30-40 százalékos súlyvesztés, ami akár életveszélyes állapotba is sodorhatja az érintetteket. A látványos testi leépülés mellett pszichés tünetek is megjelennek, hangulatingadozás, szorongás, súlyosabb esetben depresszió is lehet az anorexia velejárója, ehhez pedig öngyilkossági kísérletek társulhatnak.
A tavasz kritikus időszak az anorexiások számára, hiszen ilyenkor erős a nyomás, hogy készen kell állni a bikini szezonra. Egyre több reklám bukkan fel, ami a „tökéletes” alakot bálványozza, ez pedig rengeteg bizonytalanságot szül és tovább rontja az önértékelést azokban, akiknek a mindennapjait egyébként is a testsúly kontroll alatt tartása határozza meg.
Szintén tavasszal érkezik el a grillezés, piknikezés szezonja, az anorexiások azonban igazi borzalomként élik meg a közösségi étkezéseket. Az ilyen program az átlagosnál is nagyobb szorongást jelent olyan szempontból, hogy mit szabad megenni és mi az, amit kerülni kell. Ráadásul a rövidujjú ruhák felfedik a sovány végtagokat, és ilyenkor rendszerint egy sor kellemetlen kérdést kell állni.
Bár ez az időszak felér egy lidércnyomással az anorexiásoknak, az erős szorongás a környezet számára is könnyebben észrevehető, ahogyan a testi leépülést is nehezebb titkolni. Ha úgy látszik, többről van szó, mint fogyókúra, lépni kell, méghozzá a lehető leghamarabb, ilyenkor érdemes fontolóra venni szakember, például Thiery Henriette, klinikai szakpszichológus felkeresését.
A www.thieryhenriette.hu weboldalon további információkat is találhat az elérhető szolgáltatásokról. Ha időpontot szeretne foglalni, küldjön e-mailt az info@thieryhenriette.hu címre, vagy hívja bizalommal a +36-70-432-5790-es számot!