Ha hétköznapi helyzetek szorongásos tüneteket váltanak ki, annak komoly oka lehet, aminek mielőbb utána kell járni. Enyhébb tünetek esetén akár szakember bevonása nélkül is meg lehet szabadulni a szociális fóbiától, előfordul azonban, hogy csak a megfelelő terápia segít. A kulcs mindenképp a felismerés, ezért jó tisztában lenni a probléma hátterével.
A szociális szorongás a társasági helyzetektől való hosszan tartó és elsöprő félelem. Egy olyan állapot, amikor valaki túlzottan fél a másokkal való interakciótól vagy a bírálatnak, elutasításnak, kínos helyzeteknek való kitettségtől. Meglepően gyakori problémáról van szó, a lakosság mintegy 10-15%-át érinti.
Mivel a szociális fóbia általában már tizenéves korban kezdődik, maguk az érintettek és a közvetlen környezet is könnyen bélyegzi egyszerűen félénkségnek. Ám természetesen jóval több annál, hiszen olyasmiről van szó, ami drámai mértékben rontja az életminőséget, fizikai és pszichés tüneteket is produkál.
A probléma bárkit érinthet, de általában olyan embereknél fordul elő, akiknél valamilyen lelki eredetű probléma akadályozza az egészséges önértékelés kialakulását. Öröklődhet a családban, kialakulhat a szervezet szerotonin szintjének zavara miatt, de eredhet korábbi negatív tapasztalatokból is, mint amilyen a bántalmazás vagy a zaklatás.
Mit tehet, ha úgy véli, szociális szorongással küzd?
● Figyelje a tüneteket, próbálja meg felismerni, hogy milyen helyzetek váltják ki a félelmet vagy a szorongást.
● Elkerülés helyett igyekezzen szembenézni ezekkel a szituációkkal, és keresse a pozitív visszajelzéseket, amelyek erősíthetik az önbizalmát.
● Próbáljon mélyeket lélegezni, pozitívan gondolkodni, a kritikus helyzetekben kérje családtagjai, barátai támogatását.
● Mindenképpen kerülje a koffeint, az alkoholt és a drogokat, amelyek erősíthetik a szorongásos tüneteket.
● Olvasson olyan szakmai cikkeket, könyveket, amelyek segíthetnek megérteni és leküzdeni a problémát.
Ha viszont úgy érzi, nem tud egyedül megbirkózni a szociális szorongással, érdemes mielőbb szakemberhez fordulnia, hiszen van gyógyír a problémára. A leggyakoribb kezelési mód a kognitív viselkedésterápia, ami segít felismerni és megváltoztatni a szorongást kiváltó gondolatokat, viselkedési mintákat, támogatja a szembenézési technikák elsajátítását.
Ne hagyja, hogy a tünetek akadályozzák abban, hogy teljes életet éljen, kérjen segítséget Thiery Henriette klinikai szakpszichológustól! A kezelés online terápia keretében is elérhető. A www.thieryhenriette.hu weboldalon további információkat is találhat az elérhető szolgáltatásokról. Ha időpontot szeretne foglalni, küldjön e-mailt az info@thieryhenriette.hu címre, vagy hívja bizalommal a +36-70-432-5790-es számot!